Detam Sağlık Hizmetleri olarak alanında uzman sağlık personellerimizle yerinde ve mobil sağlık araçlarımızla Covid -19 PCR Testi hizmetini gerçekleştirmeyiz.

PCR Testi Nedir ?

PCR (Polymerase Chain Reaction), DNA içerisinde yer alan, dizisi bilinen iki segment arasındaki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak bir isim olarak tanımlanmaktadır. PCR bir tanı testi olarak bilinmektedir ve koronavirüste de virüse ait RNA’yı göstermektedir. Yani PCR test koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir. Farklı hastalıklar için de kullanılan PCR, vücuttaki çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilmektedir. PCR testine moleküler tanı testi de denebilmektedir. Test, vücutta virüsün varlığını, ayrıca vücudun enfeksiyona yanıt olarak ürettiği antikorları belirleyebilmektedir.

PCR Testi Hangi Hastalıkların Teşhisinde Yapılır

PCR Testi ile Covid-19 ( koronavirüs ) taraması hızlı bir biçimde yapılabilir. Ayrıca Yalnız koronavirüs değil , bir çok virüs , parazit , bakteri ve mikrpun tespitindede kullanılır

PCR testinin avantajları nelerdir?

PCR Testi kan alınmadan yapılan , ağrısız ve kısa sürede sonuç veren bir testtir. Koronavirüs salgınında bu test yöntemi izolasyon için önemli bir imkan sağlar.

PCR test güvenilir mi?

PCR Testi yüksek derecede güvenilir bir testtir. Özellikle Koronavirüs belirtisi göstermeyen hastalarda teşhis konmasını sağlar ve taşıyıcı hasta olgusunun bulunmasında önemli rol oynar

Kimlere PCR testi uygulanır?

Hastada koronavirüs belirtisi olsun olmasın PCR Testi uygulanabilir.

PCR testi yapılırken nelere dikkat edilmeli?

PCR Testi yapılırken , hijyen koşullarına , sağlık önlemlerine ve alınan numunenin doğru şekilde muhafaza edildiğine dikkat edilmelidir.

PCR testi ne kadar sürede sonuçlanır?

PCR testinden 1- 3 saat içerisinde sonuç alınması mümkündür. Örneklerin alınıp, testin çalışıldığı zamana göre sonuçlar 24 içerisinde bildirilebilmektedir.